|
|
Autor |
Wiadomość |
Yoda
TATAR
Dołączył: 21 Sty 2006
Posty: 358
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Radom
|
Wysłany:
Śro 20:34, 25 Sty 2006 |
|
Co sądzicie o Józefie Piłsudskim? Czy uważacie, że zrobił więcej dobrego, czy złego dla Polski? Dla mnie to patriota, który stworzył IIRP. Szkoda, że zmarł przed wojną bo wydaje mi się, że zakońcyło by się to inaczej. Niżej jest jego życiorys z Encyklopedii PWN:
-------------------------------------------------------------------------
Piłsudski Józef, pseud. Ziuk, Wiktor, Mieczysław, ur. 5 XII 1867, Zułów (ob. Litwa), zm. 12 V 1935, Warszawa, polityk, mąż stanu, Marszałek Polski. Urodzony w rodzinie ziemiańskiej na Wileńszczyźnie, w trakcie studiów uniwersyteckich nawiązał kontakty z ros. narodnikami, 1887 aresztowany i zesłany na Syberię. Po odbyciu kary (1892) rozpoczął działalność w Polskiej Partii Socjalistycznej, zajmując się redakcją i drukiem pisma "Robotnik" (1894-1900), od 1895 był czł. Centr. Kom. Robotn. (CKR), a w praktyce przywódcą partii. Należał do zdolnych organizatorów i publicystów, nie interesowały go kwestie doktrynalne, opowiadał się za łączeniem haseł socjalist. z postulatem niepodległości Polski, traktując wyzwoleńcze ruchy narodów ujarzmionych przez Rosję jako gł. siłę rewol., zdolną zniszczyć carat. Aresztowany 1900 zdołał zbiec do Galicji, gdzie przygotowywał plany niepodl. insurekcji; w trakcie wojny na Dalekim Wschodzie udał się do Tokio (VII 1904), gdzie bezskutecznie starał się nakłonić Japonię do poparcia ewentualnego powstania pol. w zaborze rosyjskim. Po wybuchu rewolucji w Rosji (1905) powstańcze koncepcje Piłsudskiego i jego zwolenników ("starzy") spotkały się z krytyką części działaczy partii ("młodzi"), opowiadających się za walką o obalenie caratu, prowadzoną wspólnie z partiami rosyjskimi. Piłsudski nie został wybrany do nowego CKR (VI 1906), stając jedynie na czele Wydziału Spiskowo-Bojowego, kierującego Organizacją Bojową PPS. Na IX Zjeździe (XI 1906) linia polit. "starych" poniosła klęskę, toteż opuścili oni szeregi partii, powołując PPS-Frakcję Rewolucyjną. Piłsudski nie wszedł początkowo do jej władz, koncentrując się na Organizacji Bojowej, która miała mu posłużyć do tworzenia kadry wojsk. dla przyszłego powstania. W miarę wygasania rewolucji i nasilających się represji aktywność Organizacji Bojowej zanikła, jednakże Piłsudski (od 1909 czł. CKR PPS-Frakcji Rewol.) nadal przywiązywał gł. wagę do działalności paramilitarnej, inspirując założenie 1908 we Lwowie tajnego Związku Walki Czynnej (z zadaniem szkolenia oficerów i podoficerów). Piłsudski przypuszczał, iż w razie wojny eur. armia ros. wycofa się bez walki z terenów na lewym brzegu Wisły, umożliwiając wkroczenie na te ziemie kadrowych oddziałów pol. z Galicji, które wzbudzą patriot. entuzjazm mas i staną się zalążkiem ogólnonar. armii. Realizując te plany Piłsudski organizował w Galicji Związki Strzeleckie, 1912 doprowadził do utworzenia Polskiego Skarbu Narodowego, a następnie Tymczasowej Komisji Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych, która mianowała Piłsudskiego Komendantem Gł. wszystkich pol. sił wojskowych.
W toczącym się w pol. życiu polit. sporze orientacyjnym Piłsudski zajmował stanowisko zdecydowanie antyros. (Rosję uważał za gł. wroga niepodległości Polski), nastawiając się na taktyczną współpracę z państwami centr., gł. z Austro-Węgrami. W chwili rozpoczęcia I wojny świat. (VIII 1914) Piłsudski rozpowszechnił nieprawdziwą wiadomość o ukonstytuowaniu się w Warszawie Rządu Nar., deklarując podporządkowanie się jego władzy, co miało na celu podniesienie autorytetu formacji strzeleckich, które 6 VIII wkroczyły na ziemie Królestwa Pol. z zamiarem wywołania powstania antyrosyjskiego. Akcja ta nie udała się, a niechęć objawiona przez ludność Kielecczyzny wobec strzelców zaowocowała u Piłsudskiego i jego otoczenia trwałym uczuciem pogardy wobec społeczeństwa, co stało się w przyszłości podłożem charakterystycznego dla tego środowiska elitaryzmu.
Niepowodzenie planów powstańczych uzależniło Piłsudskiego od Naczelnego Komitetu Narodowego, który objął polit. zwierzchnictwo nad Legionami Polskimi. Piłsudski został dow. 1. pułku (1915 dow. I Brygady), odnosząc kilka efektownych zwycięstw na froncie rosyjskim. Jednocześnie powołał (VIII 1914) tajną Polską Organizację Wojskową (dla prowadzenia wywiadu i dywersji na tyłach armii ros.). Żołnierze obu formacji (grupa legionowo-peowiacka) stali się zalążkiem powstającego w okresie I wojny świat. obozu polit. (piłsudczycy), traktującego Piłsudskiego jako wodza, którego decyzje nie podlegają dyskusji.
W VII 1916 Piłsudski odszedł z Legionów, stopniowo porzucając koncepcję wiązania losów sprawy pol. ze zwycięstwem państw centralnych. Ostateczne zerwanie z tą polityką nastąpiło VII 1917 ("kryzys przysięgowy"), kiedy doszło do aresztowania Piłsudskiego przez Niemców, a POW przeszła do działań antyniemieckich. Wydarzenia te umocniły autorytet Piłsudskiego, który stał się w oczach społeczeństwa symbolem konsekwentnych starań niepodl., skierowanych przeciwko wszystkim zaborcom. Dzięki tej reputacji Piłsudski po uwolnieniu z Magdeburga przejął władzę z rąk Rady Regencyjnej (14 XI 1918), 22 XI 1918 zaś objął stanowisko Tymczasowego Naczelnika Państwa, sprawując jednocześnie nacz. dowództwo sił zbrojnych. W pierwszych miesiącach niepodległości dążył do zjednoczenia wszystkich sił i powołania rządu koalicyjnego, sam zaś akcentował swą ponadpartyjność i nie stworzył własnej organizacji. Przekonawszy się, iż rządy lewicy (gabinety I. Daszyńskiego i J. Moraczewskiego) przeszkadzają w konsolidacji, porozumiał się z Komitetem Narodowym Polskim w Paryżu, doprowadzając do powstania koalicyjnego rządu I. Paderewskiego (I 1919).
Po wyborach parlamentarnych Sejm Ustawodawczy powierzył Piłsudskiemu dalsze sprawowanie funkcji Naczelnika Państwa (II 1919), ograniczył jednak zakres jego władzy. Pomimo to Piłsudski zachował wpływ na skład kolejnych rządów i jego decyzje stanowiły gł. czynnik w kwestiach polityki zagr. Jego plany przewidywały oderwanie od Rosji zach. ziem byłego imperium i stworzenie tam systemu państw nar., przyjaznych wobec Polski (program federacyjny). Zamierzenia te, przyjęte z rezerwą lub niechęcią przez większość polityków litew., ukr. i białorus., wywołały zdecydowany opór Rosji, co doprowadziło do długotrwałej wojny ( wojna polsko-bolszewicka 1919-1921). Na płaszczyźnie militarnej zakończyła się ona zwycięstwem Polski, natomiast plany polit. Piłsudskiego okazały się niepowodzeniem (traktat ryski 1921).
Fiasko programu wsch. spowodowało osłabienie pozycji Piłsudskiego, a uchwalona 1921 konstytucja (Konstytucja marcowa) ograniczyła kompetencje głowy państwa do zadań czysto reprezentacyjnych. W tej systuacji Piłsudski zdecydował się nie wystawiać swej kandydatury w wyborach prezydenckich (1922), 1923 zaś zrzekł się wszelkich funkcji państw. i zamieszkał w Sulejówku. Lata 1923-26 wykorzystał dla konsolidacji wspólnoty legionowo-peowiackiej oraz poszerzenia swych wpływów, zapewniając sobie poparcie części organizacji kombatanckich, stronnictw lewicy parlamentarnej oraz ugrupowań demokr. inteligencji. Jednocześnie prowadził ożywioną akcję propagandową na rzecz swego powrotu do władzy, krytykując wady i wynaturzenia demokracji parlamentarnej oraz występując w roli obrońcy honoru armii, który nie może zgodzić się na wciąganie wojska do rozgrywek politycznych. Winą za dziejące się w Polsce nieprawości obciążał ugrupowania nacjonalistyczne prawicy i centrum (blok Chjeno-Piasta), toteż wykorzystując fakt kolejnego objęcia władzy przez tę koalicję (V 1926), dokonał przy pomocy wojska zbrojnego zamachu stanu ( przewrót majowy), popartego przez partie lewicowe.
Po przewrocie majowym Piłsudski nie objął urzędu prezydenta i nie zniósł konstytucji, natomiast stworzył rodzaj stanu wyjątkowego, w którego ramach jego osoba stała ponad obowiązującym prawem. Odcinając się od dotychczasowych sprzymierzeńców z obozu lewicy parlamentarnej, przedstawiał się jako przeciwnik radykalnych zmian społ. ("rewolucja bez rewolucyjnych konsekwencji"), zwolennik silnego i sprawnego państwa oraz daleko idącej modyfikacji ustroju parlamentarnego - poprzez zniwelowanie roli partii polit. oraz ograniczenie uprawnień ciał ustawodawczych ( sanacja). W 1934-35 zaaprobował przygotowany przez W. Sławka i in. projekt nowej ustawy konstytucyjnej (Konstytucja kwietniowa), wprowadzającej w Polsce system prezydencki. Występował zaś przeciw dążeniom do przebudowy struktur państw. w duchu totalitarnym.
W 1926-30 Piłsudski zmierzał do rozszerzenia polit. zaplecza obozu sanacyjnego (m.in. poprzez utworzenie Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem) oraz do osłabienia opozycji, stosując metodę kompromitowania i ośmieszania przeciwników, wykazywania ich bezsiły i moralnej degrengolady, sporadycznie sięgał też po środki fiz. przemocy. Po zwycięskich dla sanacji wyborach parlamentarnych 1930 ("wybory brzeskie") zaczął odsuwać się od bezpośrednich decyzji o sprawach państw., cedując większość z nich na swych najbliższych współpracowników ("grupa pułkowników"). Wyjątek stanowiły kwestie polityki zagr. - realizował tu tzw. poliitykę równowagi, a także sprawy obronności, gdzie jednak jako Generalny Inspektor Sił Zbrojnych skoncentrował się na rozstrzyganiu kwestii personalnych (awanse i nominacje oficerskie), zaniedbując prace operacyjne i przygotowanie planu mobilizacji na wypadek wojny.
Mimo starzenia się i pogarszającego się zdrowia Piłsudski zachował do końca wpływ na skład personalny elity rządzącej, jednak stworzony przezeń system władzy opierał się bardziej na relacjach międzyludzkich niż na rozwiązaniach instytucjonalno-prawnych. Proces przemian ustrojowych rozpoczął się w chwili (1933-35), gdy Piłsudski utracił już zaufanie do części swych współpracowników, którym w przyszłości zabrakło autorytetu, aby wcielić w życie postanowienia Konstytucji kwietniowej. Rosnące wątpliwości Piłsudskiego co do uzdolnień jego ewentualnych następców sprawiły, iż nie rozstrzygnął on jednoznacznie problemu sukcesji, a po jego śmierci obóz sanacyjny pogrążył się w konfliktach wewn. (tzw. dekompozycja), które przekreśliły znaczenie przeprowadzonej 1935 reformy konstytucyjnej. Pisma zbiorowe (t. 1-10 1937-38, wznowienie uzupełnione o t. 11 1989-91).
Andrzej Chojnowski
|
Post został pochwalony 0 razy
|
|
|
|
|
|
Yoda
TATAR
Dołączył: 21 Sty 2006
Posty: 358
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Radom
|
Wysłany:
Śro 20:37, 25 Sty 2006 |
|
[link widoczny dla zalogowanych]
|
Post został pochwalony 0 razy
|
|
|
|
e'one
Admin
Dołączył: 20 Sty 2006
Posty: 552
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Radom
|
Wysłany:
Śro 22:08, 25 Sty 2006 |
|
moim zdaniem pozytywna postac w historii..
|
Post został pochwalony 0 razy
|
|
|
|
Yoda
TATAR
Dołączył: 21 Sty 2006
Posty: 358
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Radom
|
Wysłany:
Śro 23:10, 25 Sty 2006 |
|
Dlaczego tak uważasz?
|
Post został pochwalony 0 razy
|
|
|
|
e'one
Admin
Dołączył: 20 Sty 2006
Posty: 552
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Radom
|
Wysłany:
Czw 11:18, 26 Sty 2006 |
|
Poniewaz...
Cytat: |
to patriota, który stworzył IIRP. |
..
|
Post został pochwalony 0 razy
|
|
|
|
cinek
głośny dyskutant
Dołączył: 18 Lut 2006
Posty: 78
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Trójmiasto
|
Wysłany:
Pią 2:43, 24 Lut 2006 |
|
Mąż Stanu.....ech przydałby się taki teraz zamiast kaczolandu byśmy mieli państwo prawa.Ja tam mu wybaczam przewrót majowy barwna postac nie do końca taka czysta jak to się o nim mówi ale kto z nas nic nie ma na sumieniu.
Nie czytałem całej biografii ale coś tam sie obiło o uszy i oczy,polityk prawie doskonały.
Oby się narodził drugi taki jak najszybciej bo cienko widzę nasza ojczyzne a coraz więcej wykształconych ludzi ucieka zagranice i przestaje sie przyznawać że są polakami.Ech....ojczyzna
|
Post został pochwalony 0 razy
|
|
|
|
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB
© 2001/3 phpBB Group :: FI Theme ::
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
| |