Yoda
 |
Wysłany:
Nie 14:17, 19 Mar 2006 Temat postu: |
|
Tą ściąge wziąłem z neta, sam jej nie pisałem dlatego jest tam Gołota, Janda, Dejna, Kapuściński.
Jan Paweł II może być bo w każdym kraju są inne postacie na banknotach więc w Polsce byłby Papież.
Co w tym, że Wałęsa żyje i Geremek? Jak papieżowi stawiali pomniki za życia to nikt nie miał nic przeciwko.
Jak możesz pisać, że Curie Skłodowska nic nie mówi o Polsce, czy Kopernik? Nie rozumiem tego, przecież byli polakami i przez całe życie to zaznaczali!
Co masz do korzeniowskiego, Małysza, Szewińskiej? To były fenomeny w swoich dyscyplinach!
W filmie to tylko janda się nie nadaje.
Mi chodziło żebyście sami wypisali te kilka osób, a nie komentowali ściągi, ona jest tylko do pomocy jakby któś miał problem. |
|
Yoda
 |
Wysłany:
Sob 20:17, 18 Mar 2006 Temat postu: |
|
Jak byście mieli problem z wyborem to publikuje taką małą ściągę:
1. Politycy:
Jan Paweł II (1920-2005) - Najbardziej znany Polak. Papież Jan Paweł II urodził się w Wadowicach jako Karol Józef Wojtyła. Wybrany przez Kościół Katolicki w 1978 roku, jest pierwszym papieżem nie Włochem od 455 lat. Jan Paweł II przeprowadził modernizację papiestwa. Na arenie międzynarodowej prowadzi dialog z przedstawicielami wielu kościołów i wyznań.
Lech Wałęsa - twórca NSZZ "Solidarność", który doprowadził do upadku żelaznej kurtyny, a tym samym dał koniec podziałom Europy. Podobnie jak Janowi Pawłowi II i Michaiłowi Gorbaczowowi, Wałęsie przypisuje się rolę w powstrzymaniu Zimnej Wojny. Laureat pokojowej nagrody Nobla.
Zbigniew Brzeziński - urodzony w Warszawie w 1928 roku. Zbigniew Brzeziński był doradcą ds. bezpieczeństwa prezydenta Stanów Zjednoczonych w latach 1977-1981. W 1981 roku został odznaczony prezydenckim Medalem Wolności (Medal of Freedom) w podziękowaniu za odegranie ważnej roli w normalizacji stosunków amerykańsko-chińskich, oraz wkład w walkę o prawa człowieka.
Józef Piłsudski - bezdyskusyjnie pierwszoplanowa postać polskiej historii XX wieku. Przynajmniej dwukrotnie, w listopadzie 1918 i latem 1920, jego działania wywarły ogromny wpływ na losy przyszłych pokoleń (1918 - walka o niepodległość Polski, 1920 - powstrzymanie inwazji armii bolszewickiej na zachód Europy).
Tadeusz Mazowiecki - dysydent, dziennikarz, pierwszy post-komunistyczny premier we Wschodniej Europie, specjalny wysłannik ONZ w b. Jugosławii. Jeden ze współzałożycieli ruchu "Solidarność", prawnik i pisarz, obrońca praw człowieka, katolik i bliski przyjaciel Jana Pawła II.
2. Królowie:
Bolesław Chrobry (967-1025) - pierworodny syn Mieszka I i księżniczki Dobrawy. Po śmierci ojca skazał na wygnanie drugą żonę Mieszka Odę i jej synów. Zjednoczył państwo. W staraniach o koronę nawiązał stosunki dyplomatyczne ze stolicą apostolską. Dzięki jego zabiegom zostaje kanonizowany Św. Wojciech. W pierwszej stolicy Polski - Gnieźnie - utworzył arcybiskupstwo. W 1000 roku spotkał się z cesarzem Ottonem III, co było wielkim wydarzeniem w ówczesnej Europie.
Kazimierz Wielki - (1310-1370)- zakończył zjednoczenie kraju, który za jego panowania powiększył się dwukrotnie. Powszechnie utożsamiany z powiedzeniem: "zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną".
Stefan Batory -(1533-1586) - Książe Transylwanii, ogłoszony królem Polski w 1575 roku. Koronowany w 1576 r. Batory prowadząc swoją politykę otwarcie przeciwstawiał się wpływom szlachty i magnatów oraz kontynuował politykę tolerancji religijnej. Sejm konwokacyjny z 1573 roku (nazywany konwokacją warszawską) dał podwaliny systemowi politycznemu Polski.
Jan III Sobieski (1629-1696) - wielki hetman, komandor wojskowy, strateg (wojna z Turcją). Poślubił Marię Casimire de la Grange d'Arquien, kobietę o wielkich aspiracjach politycznych. Listy do Marysieńki, są przykładem wspaniałej polszczyzny końca XVII wieku.
Stanisław August Poniatowski - (1732-1798) pochodził z magnackiej rodziny. Został królem Polski w 1764 roku jako protegowany Carycy Katarzyny II (był jej kochankiem). Gruntownie wykształcony. Starał się zmienić mentalność polskich elit i przebudować państwo, czego wyrazem stała się Konstytucja 3-go maja 1791.
3. Pisarze:
Adam Mickiewicz - po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę wydaniem Ballad i Romansów. Zbiór jego poematów otwiera erę romantyzmu w literaturze polskiej. Następnym ważnym dziełem stał się dramat Dziady, w którym powierzył Polsce rolę mesjasza narodów, którego cierpienia są uosobieniem męki Pańskiej.
Witold Gombrowicz - pisarz, dramaturg, autor Ferdydurke (1937) i innych satyr. Tematem przewodnim jego twórczości jest wrodzona niedojrzałość natury człowieczej.
Henryk Sienkiewicz - pisarz, laureat literackiej nagrody Nobla w 1905 roku. Najważniejsze pozycje w jego dorobku literackim zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków obcych, jak i zekranizowane (np.Quo Vadis).Głęboki katolicyzm wpłynął na kształt sienkiewiczowskich publikacji.
Czesław Miłosz - pisarz, tłumacz i krytyk literacki, laureat literackiej nagrody Nobla(1980). Poezję Miłosza tworzy zbiór esejów, autobiograficznych wspomnień czasu emigracji, wątków religijnych, metafizycznych, historycznych oraz analizy literackiej.
Wisława Szymborska - poetka, tłumaczka literatury, wyróżniona literacką nagrodą Nobla w 1996 roku. Szymborska jest jedną z niewielu kobiet, którym udało się sięgnąć po tę zaszczytną nagrodę. Wczesne prace stanowiły swego rodzaju "kaftan bezpieczeństwa" przed rzeczywistością epoki realnego socjalizmu. Później, w ironicznym tonie, reprezentowała postawę pesymistyczną wobec przyszłości.
Ryszard Kapuscinski - Wybitny pisarz i dziennikarz. Podróże po świecie stały się inspiracją do powstania licznych reportaży wojennych dokumentujących przewroty, rewolucje i przemiany w Ameryce i Azji. W Afryce Kapuściński był świadkiem końca kolonializmu. Najbardziej znane dzieła: Cesarz, Szachinszach, Heban".
4. Muzycy:
Fryderyk Chopin - muzyczny geniusz XIX wieku. Większość życia spędził w Paryżu. Kompozytor muzyczny, który zmienił raz na zawsze świat muzyki fortepianowej. Dystyngowany styl znalazł odbicie w dwóch koncertach fortepianowych, a także w wielu innych dziełach.
Krzysztof Penderecki - doktor honoris causa wielu uniwersytetów, wielki kompozytor, społecznik.
Henryk Mikołaj Górecki - kompozytor muzyki klasycznej, który wspiął się na listy przebojów dzięki Symfonii numer 3 (sprzedano około 1, 200,000 egzemplarzy).
Stanisław Moniuszko - kompozytor, adaptacje ludowych melodii ujawniły jego wielki talent i podniosły ducha Polaków podczas rozbiorów. Ojciec Opery Polskiej.
Witold Lutosławski- jeden z głównych kompozytorów XX wieku. Urodzony w Warszawie w 1913 roku, od dziecka przejawiał ogromny talent muzyczny.
5. Wynalazcy/Naukowcy:
Mikołaj Kopernik - twórca współczesnej astronomii. Urodzony 19 lutego 1473 roku w Toruniu. Sławę przynosi mu publikacja teorii heliocentrycznej, która głosiła, iż to ziemia obraca się wokół słońca a nie odwrotnie.
Marie Curie-Skłodowska - odkryła rad. Marie Curie położyła podwaliny pod leczenie raka i innych chorób. Była kobietą pełną determinacji i pasji, za co ostatecznie przypłaciła życiem (praca z pierwiastkami promieniotwórczymi).
Jan Heweliusz - astronom z Gdańska, studiował ruchy komet, skatalogował gwiazdy i stworzył jedną z pierwszych map opisujących księżyc (jeden z kraterów księżyca nazwano jego imieniem).
Henryk Arctowski - naukowiec, oceanograf, badacz Antarktyki. Jego nazwiskiem posłużono się do nazwania fenomenu otoczki tęczy.
Ernest Malinowski - W 1859 roku poproszony przez rząd Peru o nadzór nad budową linii kolejowej, łączącej wybrzeże Pacyfiku z bogatym centrum kraju. Trasa (bardzo skomplikowana sieć z dużą ilością zakrętów) prowadzi do miejscowości Callao, leżącej 15,806 stóp nad poziomem morza.
6. Sportowcy:
Irena Szewińska - od 18 do 34 roku życia, kariera Szewińskiej była fenomenem na skalę międzynarodową. Pomiędzy 1964 a 1980 rokiem brała udział w pięciu Igrzyskach Olimpijskich, zdobywając siedem medali, z czego trzy złote. Pobiła sześć rekordów świata i stała się pierwszą kobietą na świecie, do której jednocześnie należały rekordy na: 100 m, 200 m i 400 m.
Andrzej Gołota - bokser wagi ciężkiej. Szczytem kariery amatorskiej Gołoty było 111 zwycięstw w Europie oraz brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w 1980 roku. Po przejściu na zawodowstwo walczył z najlepszymi.
Adam Małysz - skoczek narciarski. W tej chwili najbardziej popularny sportowiec w kraju. Dwukrotny zdobywca Pucharu Świata, ustanowił wiele fenomenalnych rekordów na skoczniach europejskich i japońskich. Sportowiec Roku, uczynił ze skoków narciarskich niemalże sport narodowy.
Kazimierz Dejna - najlepszy piłkarz w historii Polski (pseudonim "Rogal").
Robert Korzeniowski - najlepszy chodziarz na świecie. Zdobył 3 złote medale podczas Igrzysk Olimpijskich (w Atlancie, Sydney i Atenach). Karierę sportową zakończył w 2004 roku.
7.Kinomatografia:
Roman Polański - jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów. Twórca Noża w wodzie, Dziecka Rosemary, a także nagrodzonego Oskarem Pianisty. Polański cudem ocalał z krakowskiego getta, jego matka zginęła w komorze gazowej.
Andzej Wajda - zdobywca Oskara za całokształt twórczości w 2003 roku, ojciec polskiego kina. Umieszczany w czołówce najwybitniejszych reżyserów światowej kinematografii.
Krzysztof Kieślowski - prawdopodobnie najbardziej znany polski reżyser ostatnich dwóch dekad. Jego filmy koncentrują się na ukazaniu kondycji człowieka przez pryzmat życia w komunistycznej Polsce.
Janusz Kamiński - kierownik planu zdjęciowego Stevena Spielberga. Wyróżniony przez Amerykańską Akademię Filmową. Za zdjęcia do Listy Schindlera otrzymał nagrodą BAFTA. Ciepło wyrażają się o nim środowiska krytyków w Nowym Jorku i Los Angeles.
Krystyna Janda - jedna z najwybitniejszych aktorek polskich. "Etatowa" aktorka Andrzeja Wajdy. Sławę zawdzięcza rolom, przedstawiającym beznadziejną walkę z system komunistycznej Polski. |
|