Yoda
 |
Wysłany:
Czw 14:55, 09 Lut 2006 Temat postu: |
|
Partia Kaczyńskiego powoli wykańcza ludowców: wypchnęli ich z paktu stabilizacyjnego, rozbijają PSL i polują na ich posłów
- PSL to partia anachroniczna - tłumaczy poseł PiS. A inny dodaje: - Partia klasowa nie ma możliwości realizacji programu. Nie może tego robić ani PSL, ani nawet większa Samoobrona.
Wygląda na to, że to PSL - najmniejsza z sejmowych partii - ma być pierwszą ofiarą pomysłu Jarosława Kaczyńskiego na zbudowanie wielkiej formacji prawicowej. Pomysłów na marginalizację PSL jest kilka.
Po pierwsze, ludowcy - jeszcze miesiąc temu kuszeni wizją koalicji rządowej - zostali wypchnięci z paktu stabilizacyjnego. - Każdy jest zainteresowany cząstką PSL, więc nikomu nie zależało na dopuszczaniu ich do paktu - powiedział "Gazecie" jeden z liderów LPR. Ze strony PiS taka deklaracja nie padła, ale gdyby PiS na PSL zależało, to pakt miałby czterech sygnatariuszy.
Pomysł drugi to rozbijanie PSL. Byłe szefostwo ludowców - eurodeputowani Janusz Wojciechowski, Zdzisław Podkański i Zbigniew Kuźmiuk - zakładają PSL Piast, partyjkę satelicką wobec PiS. Wcześniej cała trójka w Parlamencie Europejskim przyłączyła się frakcji, w której jest PiS. A z szefem PiS spotkał się niedawno Podkański.
- Dostał od Kaczyńskiego zadanie: wyjąć jak najwięcej ludzi z PSL i wstawić ich na listy PiS. A wszystko pod warunkiem że ta nowa partia będzie miała w nazwie "PSL", żeby nam zaszkodzić - opowiada polityk PSL.
- Gratulujemy Kaczyńskiemu, że tak sprytnie rozgrywa - mówi "Gazecie" szef PSL Waldemar Pawlak. "Sprytnie", bo wciąż na wiele frontów: manewr z Podkańskim i PSL Piast był pomyślany pod kątem przyspieszonych wyborów, które po pakcie trochę się oddaliły. Skutek: PSL ma kolejną awanturę i 1 proc. w sondażach, a Podkański ma partię kanapową.
A jeśli przyspieszonych wyborów nie będzie? To PiS postara się wyjąć kilku posłów z klubu PSL. - Nie zdziwiłbym się, gdyby kilku ludowców do nas przeszło - mówi poseł PiS. Władze PSL zaprzeczają i przekonują, że klub jest zwarty jak nigdy; to samo twierdzą szeregowi posłowie. Jednak PiS może ich kusić, np. posadami w agencjach rządowych.
Kolejny pomysł to uderzenie w serce PSL - pozycję Stronnictwa w samorządach. Ludowcy od lat świetnie wypadają w wyborach lokalnych, ich wójtowie i burmistrzowie sprawują funkcję nierzadko już przez kilka kadencji. Ten - z perspektywy PiS - problem załatwi drobna na pozór nowelizacja ordynacji wyborczej, zakazująca kandydowania po raz trzeci na stanowisko wójta czy burmistrza. - To byłby dla nas cios, bo mamy mnóstwo takich osób - przyznają posłowie PSL. Na razie pomysł krąży w kuluarach, ale niewykluczone, że niebawem stanie się ciałem. PiS znajdzie tu na pewno sojusznika w Samoobronie, która samorządowców wielu nie ma i liczy na swoje zyski. A wybory samorządowe już jesienią. Mogą być ostatnimi w historii PSL.
PiS niszczy PSL i wzmacnia frakcję chłopską u siebie. Przed wyborami parlamentarnymi zaproszenie do PiS przyjął były polityk PSL i Samoobrony Wojciech Mojzesowicz, teraz szef sejmowej komisji rolnictwa. W przyszłości mogą do niego dołączyć działacze obecnego PSL - zwłaszcza że PiS brakuje kadr. |
|
Yoda
 |
Wysłany:
Pon 14:57, 06 Lut 2006 Temat postu: PSL na rozdrożu |
|
Polskie Stronnictwo Ludowe się rozpada. Poszło o współpracę z PiS i sprzedaż wieloletniej siedziby partii.
- Tworzymy nową, oczyszczoną partię - PSL Piast. Być może w wyborach samorządowych wystąpimy z list PiS - zapowiadają Zdzisław Podkański, Zbigniew Kuźmiuk i Janusz Wojciechowski - eurodeputowani, których w sobotę nie wpuszczono na posiedzenie Rady Naczelnej PSL. Dzień wcześniej Naczelny Komitet Wykonawczy PSL wykluczył ich z partii.
W zeszłym tygodniu Podkański spotkał się w sprawie koalicji z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. - Mamy duży potencjał koalicyjny, w przeciwieństwie do obecnych liderów PSL, którzy umieli się dogadać tylko z lewicą - zaznaczył Podkański
Podkański, Kuźmiuk i Wojciechowski to trzej europosłowie PSL, którzy w połowie grudnia przeszli bez zgody władz partii do europarlamentarnej frakcji Unia na rzecz Europy Narodów. Należy do niej PiS. Od dawna europosłowie PSL krytykowali obecnych szefów partii Waldemara Pawlaka i Jarosława Kalinowskiego za nieumiejętność dogadania się z PiS i roztrwonienie poparcia dla partii. (według ostatnich sondaży PSL popiera tylko 1 proc. badanych). W sobotę na posiedzeniu Rady Naczelnej PSL trzej europosłowie chcieli złożyć wniosek o odwołanie władz partii, za to że "nie są zdolne do zapewnienia Stronnictwu siły i znaczenia politycznego". Ale nie zdążyli, bo w piątek wieczorem Naczelny Komitet Wykonawczy PSL za przejście do innej frakcji w PE wykluczył ich z partii. I zwrócił się o złożenie mandatów posłów Parlamentu Europejskiego.
Trzej europosłowie twierdzą, że decyzja jest nielegalna, a o ich wykluczeniu mógł zadecydować tylko główny sąd partyjny. Mandatów złożyć nie chcą.
Zarzucają też obecnym władzom partii finansowe przekręty. Kwestionują sprzedaż siedziby PSL w Warszawie przy ul. Grzybowskiej, złożyli w prokuraturze zawiadomienie w tej sprawie. - Siedziba PSL została sprzedana pokątnie, bez przetargu, w okolicznościach, które mam prawo i obowiązek nazwać skandalem korupcyjnym. Nawet jeśli tam nie było korupcji, to karalna niegospodarność na pewno - mówi Janusz Wojciechowski.
Szef PSL Waldemar Pawlak zaprzecza: - Sprzedaż siedziby PSL odbyła się jawnie, za zgodą NKW i prezesów zarządów wojewódzkich, absolutnie zgodnie z prawem. A oskarżenia eurodeputowanych w tej sprawie to odwracanie uwagi od ich własnych postępków i próby utworzenia nowej partii. I dodaje - Nieporozumieniem jest, że byli członkowie PSL składają jakieś wnioski w sprawie naszej partii. |
|