|
|
Autor |
Wiadomość |
Yoda
TATAR
Dołączył: 21 Sty 2006
Posty: 358
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Radom
|
Wysłany:
Sob 20:02, 18 Mar 2006 |
|
W Polsce ma wejść euro za parę lat, kogo widzielibyście na banknotach? Może zamiast postaci wolelibyście budynki. Przyjmijmy, że banknoty będą miały taki sam nominał jak obecnie:
10 E Lech Wałęsa
20 E Maria Curie Skłodowska
50 E Mikołaj Kopernik
100 E Józef Piłsudzki
200 E Jan Paweł II
|
Post został pochwalony 0 razy
|
|
|
|
|
|
Yoda
TATAR
Dołączył: 21 Sty 2006
Posty: 358
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Radom
|
Wysłany:
Sob 20:17, 18 Mar 2006 |
|
Jak byście mieli problem z wyborem to publikuje taką małą ściągę:
1. Politycy:
Jan Paweł II (1920-2005) - Najbardziej znany Polak. Papież Jan Paweł II urodził się w Wadowicach jako Karol Józef Wojtyła. Wybrany przez Kościół Katolicki w 1978 roku, jest pierwszym papieżem nie Włochem od 455 lat. Jan Paweł II przeprowadził modernizację papiestwa. Na arenie międzynarodowej prowadzi dialog z przedstawicielami wielu kościołów i wyznań.
Lech Wałęsa - twórca NSZZ "Solidarność", który doprowadził do upadku żelaznej kurtyny, a tym samym dał koniec podziałom Europy. Podobnie jak Janowi Pawłowi II i Michaiłowi Gorbaczowowi, Wałęsie przypisuje się rolę w powstrzymaniu Zimnej Wojny. Laureat pokojowej nagrody Nobla.
Zbigniew Brzeziński - urodzony w Warszawie w 1928 roku. Zbigniew Brzeziński był doradcą ds. bezpieczeństwa prezydenta Stanów Zjednoczonych w latach 1977-1981. W 1981 roku został odznaczony prezydenckim Medalem Wolności (Medal of Freedom) w podziękowaniu za odegranie ważnej roli w normalizacji stosunków amerykańsko-chińskich, oraz wkład w walkę o prawa człowieka.
Józef Piłsudski - bezdyskusyjnie pierwszoplanowa postać polskiej historii XX wieku. Przynajmniej dwukrotnie, w listopadzie 1918 i latem 1920, jego działania wywarły ogromny wpływ na losy przyszłych pokoleń (1918 - walka o niepodległość Polski, 1920 - powstrzymanie inwazji armii bolszewickiej na zachód Europy).
Tadeusz Mazowiecki - dysydent, dziennikarz, pierwszy post-komunistyczny premier we Wschodniej Europie, specjalny wysłannik ONZ w b. Jugosławii. Jeden ze współzałożycieli ruchu "Solidarność", prawnik i pisarz, obrońca praw człowieka, katolik i bliski przyjaciel Jana Pawła II.
2. Królowie:
Bolesław Chrobry (967-1025) - pierworodny syn Mieszka I i księżniczki Dobrawy. Po śmierci ojca skazał na wygnanie drugą żonę Mieszka Odę i jej synów. Zjednoczył państwo. W staraniach o koronę nawiązał stosunki dyplomatyczne ze stolicą apostolską. Dzięki jego zabiegom zostaje kanonizowany Św. Wojciech. W pierwszej stolicy Polski - Gnieźnie - utworzył arcybiskupstwo. W 1000 roku spotkał się z cesarzem Ottonem III, co było wielkim wydarzeniem w ówczesnej Europie.
Kazimierz Wielki - (1310-1370)- zakończył zjednoczenie kraju, który za jego panowania powiększył się dwukrotnie. Powszechnie utożsamiany z powiedzeniem: "zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną".
Stefan Batory -(1533-1586) - Książe Transylwanii, ogłoszony królem Polski w 1575 roku. Koronowany w 1576 r. Batory prowadząc swoją politykę otwarcie przeciwstawiał się wpływom szlachty i magnatów oraz kontynuował politykę tolerancji religijnej. Sejm konwokacyjny z 1573 roku (nazywany konwokacją warszawską) dał podwaliny systemowi politycznemu Polski.
Jan III Sobieski (1629-1696) - wielki hetman, komandor wojskowy, strateg (wojna z Turcją). Poślubił Marię Casimire de la Grange d'Arquien, kobietę o wielkich aspiracjach politycznych. Listy do Marysieńki, są przykładem wspaniałej polszczyzny końca XVII wieku.
Stanisław August Poniatowski - (1732-1798) pochodził z magnackiej rodziny. Został królem Polski w 1764 roku jako protegowany Carycy Katarzyny II (był jej kochankiem). Gruntownie wykształcony. Starał się zmienić mentalność polskich elit i przebudować państwo, czego wyrazem stała się Konstytucja 3-go maja 1791.
3. Pisarze:
Adam Mickiewicz - po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę wydaniem Ballad i Romansów. Zbiór jego poematów otwiera erę romantyzmu w literaturze polskiej. Następnym ważnym dziełem stał się dramat Dziady, w którym powierzył Polsce rolę mesjasza narodów, którego cierpienia są uosobieniem męki Pańskiej.
Witold Gombrowicz - pisarz, dramaturg, autor Ferdydurke (1937) i innych satyr. Tematem przewodnim jego twórczości jest wrodzona niedojrzałość natury człowieczej.
Henryk Sienkiewicz - pisarz, laureat literackiej nagrody Nobla w 1905 roku. Najważniejsze pozycje w jego dorobku literackim zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków obcych, jak i zekranizowane (np.Quo Vadis).Głęboki katolicyzm wpłynął na kształt sienkiewiczowskich publikacji.
Czesław Miłosz - pisarz, tłumacz i krytyk literacki, laureat literackiej nagrody Nobla(1980). Poezję Miłosza tworzy zbiór esejów, autobiograficznych wspomnień czasu emigracji, wątków religijnych, metafizycznych, historycznych oraz analizy literackiej.
Wisława Szymborska - poetka, tłumaczka literatury, wyróżniona literacką nagrodą Nobla w 1996 roku. Szymborska jest jedną z niewielu kobiet, którym udało się sięgnąć po tę zaszczytną nagrodę. Wczesne prace stanowiły swego rodzaju "kaftan bezpieczeństwa" przed rzeczywistością epoki realnego socjalizmu. Później, w ironicznym tonie, reprezentowała postawę pesymistyczną wobec przyszłości.
Ryszard Kapuscinski - Wybitny pisarz i dziennikarz. Podróże po świecie stały się inspiracją do powstania licznych reportaży wojennych dokumentujących przewroty, rewolucje i przemiany w Ameryce i Azji. W Afryce Kapuściński był świadkiem końca kolonializmu. Najbardziej znane dzieła: Cesarz, Szachinszach, Heban".
4. Muzycy:
Fryderyk Chopin - muzyczny geniusz XIX wieku. Większość życia spędził w Paryżu. Kompozytor muzyczny, który zmienił raz na zawsze świat muzyki fortepianowej. Dystyngowany styl znalazł odbicie w dwóch koncertach fortepianowych, a także w wielu innych dziełach.
Krzysztof Penderecki - doktor honoris causa wielu uniwersytetów, wielki kompozytor, społecznik.
Henryk Mikołaj Górecki - kompozytor muzyki klasycznej, który wspiął się na listy przebojów dzięki Symfonii numer 3 (sprzedano około 1, 200,000 egzemplarzy).
Stanisław Moniuszko - kompozytor, adaptacje ludowych melodii ujawniły jego wielki talent i podniosły ducha Polaków podczas rozbiorów. Ojciec Opery Polskiej.
Witold Lutosławski- jeden z głównych kompozytorów XX wieku. Urodzony w Warszawie w 1913 roku, od dziecka przejawiał ogromny talent muzyczny.
5. Wynalazcy/Naukowcy:
Mikołaj Kopernik - twórca współczesnej astronomii. Urodzony 19 lutego 1473 roku w Toruniu. Sławę przynosi mu publikacja teorii heliocentrycznej, która głosiła, iż to ziemia obraca się wokół słońca a nie odwrotnie.
Marie Curie-Skłodowska - odkryła rad. Marie Curie położyła podwaliny pod leczenie raka i innych chorób. Była kobietą pełną determinacji i pasji, za co ostatecznie przypłaciła życiem (praca z pierwiastkami promieniotwórczymi).
Jan Heweliusz - astronom z Gdańska, studiował ruchy komet, skatalogował gwiazdy i stworzył jedną z pierwszych map opisujących księżyc (jeden z kraterów księżyca nazwano jego imieniem).
Henryk Arctowski - naukowiec, oceanograf, badacz Antarktyki. Jego nazwiskiem posłużono się do nazwania fenomenu otoczki tęczy.
Ernest Malinowski - W 1859 roku poproszony przez rząd Peru o nadzór nad budową linii kolejowej, łączącej wybrzeże Pacyfiku z bogatym centrum kraju. Trasa (bardzo skomplikowana sieć z dużą ilością zakrętów) prowadzi do miejscowości Callao, leżącej 15,806 stóp nad poziomem morza.
6. Sportowcy:
Irena Szewińska - od 18 do 34 roku życia, kariera Szewińskiej była fenomenem na skalę międzynarodową. Pomiędzy 1964 a 1980 rokiem brała udział w pięciu Igrzyskach Olimpijskich, zdobywając siedem medali, z czego trzy złote. Pobiła sześć rekordów świata i stała się pierwszą kobietą na świecie, do której jednocześnie należały rekordy na: 100 m, 200 m i 400 m.
Andrzej Gołota - bokser wagi ciężkiej. Szczytem kariery amatorskiej Gołoty było 111 zwycięstw w Europie oraz brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w 1980 roku. Po przejściu na zawodowstwo walczył z najlepszymi.
Adam Małysz - skoczek narciarski. W tej chwili najbardziej popularny sportowiec w kraju. Dwukrotny zdobywca Pucharu Świata, ustanowił wiele fenomenalnych rekordów na skoczniach europejskich i japońskich. Sportowiec Roku, uczynił ze skoków narciarskich niemalże sport narodowy.
Kazimierz Dejna - najlepszy piłkarz w historii Polski (pseudonim "Rogal").
Robert Korzeniowski - najlepszy chodziarz na świecie. Zdobył 3 złote medale podczas Igrzysk Olimpijskich (w Atlancie, Sydney i Atenach). Karierę sportową zakończył w 2004 roku.
7.Kinomatografia:
Roman Polański - jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów. Twórca Noża w wodzie, Dziecka Rosemary, a także nagrodzonego Oskarem Pianisty. Polański cudem ocalał z krakowskiego getta, jego matka zginęła w komorze gazowej.
Andzej Wajda - zdobywca Oskara za całokształt twórczości w 2003 roku, ojciec polskiego kina. Umieszczany w czołówce najwybitniejszych reżyserów światowej kinematografii.
Krzysztof Kieślowski - prawdopodobnie najbardziej znany polski reżyser ostatnich dwóch dekad. Jego filmy koncentrują się na ukazaniu kondycji człowieka przez pryzmat życia w komunistycznej Polsce.
Janusz Kamiński - kierownik planu zdjęciowego Stevena Spielberga. Wyróżniony przez Amerykańską Akademię Filmową. Za zdjęcia do Listy Schindlera otrzymał nagrodą BAFTA. Ciepło wyrażają się o nim środowiska krytyków w Nowym Jorku i Los Angeles.
Krystyna Janda - jedna z najwybitniejszych aktorek polskich. "Etatowa" aktorka Andrzeja Wajdy. Sławę zawdzięcza rolom, przedstawiającym beznadziejną walkę z system komunistycznej Polski.
|
Post został pochwalony 0 razy
|
|
|
|
hfast
Glosny Kozak
Dołączył: 14 Mar 2006
Posty: 266
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
|
Wysłany:
Nie 9:24, 19 Mar 2006 |
|
Jak byście mieli problem z wyborem to publikuje taką małą ściągę:
1. Politycy:
Jan Paweł II (1920-2005) - niepoprawny politycznie dla mniejszosci i wiekszosci niekatolickich w europie ale jak dla mnie jak najbardziej sie nadaje ;]
Lech Wałęsa - zyje
Zbigniew Brzeziński - w Polsce o nim prawie nikt nie slyszal
Józef Piłsudski - terrorysta (poza tym jesli jeszcze raz zobacze jak ktos kala nazwisko meza stanu piszac je przez DZ to wypisuje sie z forum)
Tadeusz Mazowiecki - zyje.
2. Królowie: wg mnie ok
3. Pisarze: nie przejda - 3/4 narodu nie zna polowy nazwisk ;[
4. Muzycy: patrz p. 3
5. Wynalazcy/Naukowcy: nazwiska zacne.... ale nic o Polsce nie mowia
6. Sportowcy: buehehehe hrhrhhrhrhrhr
Andrzej Gołota -
Był wrzesień i Grunwald i było Lenino.
Był Narvik i Arnhem i Monte Casino.
Jagiello, rycerze,. lotnicy, piechota
a wszystko spierdolił nam Andrzej Gołota!!!
7.Kinomatografia: no comments... a zreszta macie ;]
Roman Polański - pedofil - poza tym zyje ;]
Andzej Wajda - zyje
Janusz Kamiński - kierownik planu zdjęciowego Stevena Spielberga. hrhrhrhr
Krystyna Janda - "Etatowa" aktorka Andrzeja Wajdy. szok po prostu
pozostaja krolowie albo budynki ;]
|
Post został pochwalony 0 razy
|
|
|
|
Yoda
TATAR
Dołączył: 21 Sty 2006
Posty: 358
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Radom
|
Wysłany:
Nie 14:17, 19 Mar 2006 |
|
Tą ściąge wziąłem z neta, sam jej nie pisałem dlatego jest tam Gołota, Janda, Dejna, Kapuściński.
Jan Paweł II może być bo w każdym kraju są inne postacie na banknotach więc w Polsce byłby Papież.
Co w tym, że Wałęsa żyje i Geremek? Jak papieżowi stawiali pomniki za życia to nikt nie miał nic przeciwko.
Jak możesz pisać, że Curie Skłodowska nic nie mówi o Polsce, czy Kopernik? Nie rozumiem tego, przecież byli polakami i przez całe życie to zaznaczali!
Co masz do korzeniowskiego, Małysza, Szewińskiej? To były fenomeny w swoich dyscyplinach!
W filmie to tylko janda się nie nadaje.
Mi chodziło żebyście sami wypisali te kilka osób, a nie komentowali ściągi, ona jest tylko do pomocy jakby któś miał problem.
|
Post został pochwalony 0 razy
|
|
|
|
Gość
|
Wysłany:
Nie 16:19, 19 Mar 2006 |
|
musisz pamietac ze Jan Pawel II byl ewenementem na skale swiata - dlatego nikt (no prawie nikt) nie krytykowal czci jaka wszyscy go dazylismy juz za zycia. poza Nim pomniki za zycia mieli jedynie dyktatorzy (a wizerunek na banknocie to wg mnie to samo co pomnik)
chodzi mi o to ze mimo ze wiekszosc z tych osob jest (byla) Wielkimi Polakami nie sa to osobistosci ktore uwazam za wystarczajaco reprezentatywne - nic do nich nie mam ;] no poza ta pipa golota ;]
acha - zmienilem zdanie - papiez sie nie nadaje na banknot... byloby to uwlaczajace gdyby Jana Pawla mozna bylo przeliczyc na 50 kilo kartofli i dostac reszte
hfast
|
|
|
|
|
hfast
Glosny Kozak
Dołączył: 14 Mar 2006
Posty: 266
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
|
Wysłany:
Nie 16:39, 19 Mar 2006 |
|
^ ^ ^ ^ to pisalem ja, hfast ;]
|
Post został pochwalony 0 razy
|
|
|
|
Yoda
TATAR
Dołączył: 21 Sty 2006
Posty: 358
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Radom
|
Wysłany:
Nie 17:57, 19 Mar 2006 |
|
Według mnie na banknotach powinny być osoby ważne dla całego narodu, które zrobiły coś wielkiego i rozsławiły imię Polski na cay świat. Jeszcze raz publikuje moje propozycje:
10 E Lech Wałęsa
20 E Maria Curie Skłodowska
50 E Mikołaj Kopernik
100 E Józef Piłsudzki
200 E Jan Paweł II
|
Post został pochwalony 0 razy
|
|
|
|
Yoda
TATAR
Dołączył: 21 Sty 2006
Posty: 358
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Radom
|
Wysłany:
Pon 14:02, 20 Mar 2006 |
|
hfast może zaproponujesz postacie kótre ty byś umieścił na banknotach euro? Przyjmijmy, że nominał będzie taki sam jak jest w zł.
|
Post został pochwalony 0 razy
|
|
|
|
hfast
Glosny Kozak
Dołączył: 14 Mar 2006
Posty: 266
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
|
Wysłany:
Sob 7:16, 25 Mar 2006 |
|
;]
nie czuje sie godzien hrhhrhr
a na powaznie - jesli chodzi o postacie historyczne to zostalbym przy tym samym krolewskim zestawie ;]
co do budynkow - naprawde nie wiem... po 1 waznym z wawy gda krak wroc pozn?...
poza tym i tak zdecyduje kto inny
|
Post został pochwalony 0 razy
|
|
|
|
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB
© 2001/3 phpBB Group :: FI Theme ::
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
| |